Foton Enerji Sistemleri | Fotovoltaik Sistem Nedir?
16018
post-template-default,single,single-post,postid-16018,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Fotovoltaik Sistem Nedir?

Fotovoltaik Sistem Nedir?

 

Fotovoltaik sistem, diğer adıyla güneş fotovoltaik güç sistemi veya PV sistem, kullanılabilir güneş enerjisi tedarik etme amacıyla fotovoltaikler kanalı için tasarlanmıştır. Bu birçok bileşenlerin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuştur ve güneş panellerini, güneş ışığını soğurup elektriğe çevirme görevindedir. Güneş çeviricisi elektriksel akımı doğru akımdan alternatif akıma doğru değiştirmektedir. Bunun gibi birleştirme,kablolama ve diğer elektriksel aletlerin kurulumu çalışan bir sistem oluşturmaktadırlar. Ayrıca bu sistem güneş takip sistemi ile kendisinin genel performansını arttırmaktadır ve entegre edilmiş batarya çözümünü de içinde barındırmaktadır. Bunun yanı sıra depolama ücretleri beklenilenden fazla olmuştur. Kesin olarak, güneş enerjisi sağlayan tertibat sade güneş panel topluluğunu kapsamaktadır. Fotovoltaik sistemin görünür bölgesi ve diğer donanımın tamamını içermemesi genellikle sistemin dengesi olarak özetlenmektedir(BOS). Buna ek olarak, fotovoltaik sistemler ışığı direk olarak elektriğe çevirmektedirler ve konsantre güneş gücü veya güneş ısısı gibi ısıtma ve soğutmada kullanılan diğer teknolojilerle karıştırılmamalıdırlar. Fotovoltaik sistemlerin menzili küçük olarak adlandırılan, çatı şeklinde monte edilmiş veya bina entegresi sistemlerinin birkaç kilovatlardan geniş olarak adlandırlan kullanım kolaylığı sağlayan güç istasyonlarına yüzlerce megawatt olarak iletmektedirler. Günümüzde birçok fotovoltaik sistemler grid bağlantılıdır fakat bu sırada tek başına çalışan sistemler yalnızca bu sektörün küçük bir kısmından sorumludur.
Sakin bir şekilde yönetilen ve diğer parçaları kullanmadan yahut çevre emisyonunu kullanmadan, fotovoltaik sistemler uygulamaların içinde olgun teknolojileri kullanarak anadamar haline gelmiş elektrik jenerasyonunu bu piyasada uygun bir şekilde kullanarak geliştirmiştir. Çatı üstü sistemi kendi üretimi ve piyasaya sürülmesi için gerekli olan enerjiyi 0.7’den 2 yılın içine kadar yatırım yapmıştır. Ayrıca yüzde 95 oranında net temiz yenilenebilir enerjiyi 30 yıllık servis ömrüne kadar üretmektedir. Fotovoltaiklerin büyük oranda büyümesinden dolayı, fotovoltaik sistemler için gereken fiyatlar hızlı bir şekilde son zamanlarda azalmıştır. Buna rağmen, piyasa tarafından ve sistemin boyutundan dolayı çeşitlenmiştir. 2004 yılında Amerika’da 5 kilowatt sistemlerinde 3.29 dolar her watt başına uygulanmaktaydı. Bu sırada Almanya’da yüksek oranda bu sistem nüfuz etmişti. 100 kilowatt’a kadar olan çatı üstü sistemlerinde her watt için 1.24 euro’ya kadar düşmüştü. Bu günlerde, güneş fotovoltaik modülleri, sistemin toplam maliyetinin yarısından daha az bir kısmından mesul tutulmaktadır. Geriye kalan BOS bileşenlerinin ve ücretlerinin müşteri kazancında, yetkilendirme konularında, denetleme ve birleştirme, iş ve finans ücretlerini üretmede kullanmaktadırlar.

 

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Fotovoltaik_sistem