Foton Enerji Sistemleri | Kojenarasyon
15761
page-template-default,page,page-id-15761,page-child,parent-pageid-15289,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Kojenarasyon

Biyogaz

Kojenarasyon, (CHP) tercihen ısı tüketimi olan yerlerde kullanılan ve aynı zamanda bölge ısıtma ağını yararlı ısıyla besleyebilen elektrik enerjisi ve ısı üretebilen modüler yapılı bir sistemdir. Bu sistem Kombine ısı ve güç sistemi ilkesine dayanmaktadır.

Elektrik üretgeçi için hareketlendirici olarak yanmalı motorlar, yani dizel veya gaz motorları ve bunun yanında gaz tribünleri kullanan bir sistemdir.
Geleneksel lokal ısıtma sistemleri ve merkezi Enerji Santrallerine göre gösterdiği yüksek verimlilik derecesi nedeniyle elektrik üretiminden elde edilen atık ısı doğrudan oluştuğu yerde kullanılır. Elektrik enerjisi verimliliği tesis büyüklüğünden bağımsız olarak %25 ile %50 arasında değişmektedir. Bölgesel ısıtma sistemlerinde atık su kullanımıyla dahili birincil enerjinin %80’inden %90’a kadar enerji sağlanabilir. Kojenarasyonlar %40 kadar birincil enerjiyi tasarruf edebilmektedirler.

Geleneksel Kojenarasyon birimlerinin beş kilowatt (kW) ile beş megavat (MW) arasında elektrik kapasiteleri vardır. 50 Kw altında olanlarda Mini kombine ısı ve güç birimlerinden söz edilirken, 15 Kw altında olanlara Mikro Kojenarasyon denir. Mini ve Mikro Kojenarasyonlar hanelerde, küçük işletmelerde ve yerleşim birimlerinde kullanılmaktadır. Kombine ısı ve güç birimleri aynı zamanda ısıtma santrallerinde tipik olarak birkaç yüz MW’lık enerji kapasiteli santrallerde kullanılmaktadır.

Kojenerasyon tesisi ile alakalı daha detaylı bilgi ve proje teklifi için, lütfen bizimle iletişime geçin.

Fotovoltaik, Kojenarasyon veya Biyogaz Sistemleri ile ilgili tüm soru ve projeleriniz için bir telefon kadar yakınınızdayız.